Súlyemelő Eb 2021

Márkus Erzsébet a Haladás VSE Súlyemelő szakosztály vezetője és egyben edzője, illetve Hencz Kornél a Vas Megyei Súlyemelő Szövetség elnöke a moszkvai súlyemelő EB csapatkísérője nyilatkozott a 9500.hu-nak

Hencz Kornél

A 4. kontingens csapatvezetőiként indultunk útnak Moszkvába Erzsivel. Csapatkísérőként feladatom volt, hogy a versenyzőink ottani edzése, szereplése gördülékenyen menjen.

A Külügyminisztérium és a híres moszkvai sétálóutca, az Arbat mellett lévő belvárosi AZIMUT hotelben voltunk elszállásolva.

A versenyek és az azt megelőző edzések Oroszország és a világ egyik legnagyobb sporttelepén, a 1980-as moszkvai olimpiának is helyt adó luzsnyiki Olimpiai Komplexum 150 hektáros területén, a nem rég átadott Ritmikus gimnasztika Centerben kerültek megrendezésre. A létesítmény 4000 fő befogadóképességű,összterülete 23,5 ezer négyzetméter.

Monumentális épületek és területek voltak mindenütt, buszjárat üzemelt a szállás és a versenyhelyszín között.A szállodában, a sportcsarnokban a pandémia miatt is maximális egészségügyi és biztonsági intézkedések tapasztaltunk. Fokozott védelmet érzékeltünk a híres moszkvai metrón, turista látványosságoknál, bevásárlóközpontokban. Detektoros kapuk, kamerák, élő erős őrzés volt, lázméréssel mindenütt.

Az odautazás, a visszatérés idején is egészen más körülményekkel szembesültünk, mint a járványt megelőzően. Angol nyelvű nyomtatványok, teszteredmények sokasága, adminisztrációs előírások teljesítése végig kísérte moszkvai tartózkodásunk, utazásunk.

Úgy gondolom, hogy a kialakult vírushelyzet nagyobb stresszt idézett elő a versenyzőknél, mint a korábbi időszakok megmérettetéseikor. Lázmérés, maszk viselése még az edzőteremben is kötelező volt, kivéve a sportolóknak. Minden belépési helyen egészségügyi alkalmazottak, biztonsági őrök figyelték, figyelmeztették az érkezőket a szabályok betartására.

Magáról a versenyről annyit, hogy ezt az EB-ét tavaly áprilisban rendezték volna meg, de az ismert helyzet miatt erre az időpontra helyezték át. Sajnos kevés verseny lehetőség adódik lányainknak és fiainknak, így van egy bizonyos mértékű belső feszültség a megmérettetések hiánya miatt. Látni kell, hogy tavaly rengeteg verseny maradt el, ez a felkészülési motivációban óriási hátrányt jelentett, persze nem csak a mi versenyzőinknél, hanem mindenkinél.

Sajnos lányaink szereplésére az is rányomta a bélyegét, hogy 4-5 versenyzőnek, köztük a mi 3 indulónknak is összekeverték a rajtszámát. Az elején nem csak a név nem stimmelt a fotóval, de a jelzett súly is egész máshoz került feltüntetésre. Ezek együttesen nagy zavart okoztak, a versenyt is meg kellett állítani, ami a bemelegítés időzítését szinte lehetetlenné tette.

A lányaink esetében tisztes helytállás volt a cél. Ha Vikinek sikerült volna  kilöknie a 111 kg-ot, akkor is egy helyezéssel ért volna el jobbat.  Természetesen ez próbatétel versenyzőinknek arra is kitűnő lehetőség volt, hogy nemzetközi szinten tudták megmérettetni magukat. A kevés, felkészülést segítő verseny lehetősége ellenére is tisztességesen helyt álltak.

Másnap Nagy Péter versenyét szerencsére nem akadályozta meg ilyen szerencsétlen malőr. Rövidesen kiderül, hogy Péter részt vesz-e a tokiói olimpián. Remélem sikerül Neki.

Végeredményben elmondható, hogy a számunkra nagyon sajnálatos rajtszámcserén kívül, amiért még másnap is elnézést kért a dán versenybíró, egy jól megszervezett verseny volt. A szervezők impozáns helyszínt és világszínvonalú feltételeket biztosítottak az EB-re.